Kapat
   
©

Go Back   DuaDenizi.Com - Dua Ufkunuz | İslami Forum > DuaDenizi.Com İslami Forum > Muhabbet Bölümü > Haftanın Konusu

DuaDenizi.Com

Like Tree2kez Allah razı olsun denildi.
  • 1 Dua Alan elyesa
  • 1 Dua Alan Esila-Ecrin (EBRUM)

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama
  #1  
Alt 27.Ocak.2009, 08:11
MusabBinUmeyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
MusabBinUmeyr MusabBinUmeyr isimli Üye şimdilik offline konumundadır
 
Üyelik tarihi: 12.Mayıs.2008
Bulunduğu yer: Türkiye
Mesajlar: 5.644
Standart Annemize ve Babamıza Karşı Görevlerimiz

Selamun Aleyküm,

Bu Haftaki Konumuz Anne ve Babamıza Karşı Olan Sorumluluklarımız Görevlerimiz Nelerdir?

Yorumlarınızı Alalım inş.
__________________
DuaDenizi.Com Mayıs 2008 Tarihinde Dua Ufkunuz Sloganıyla İslami Forum Sitesi Olarak Hizmete Başlamıştır. Sizlere En İyi Hizmeti Vermek İçin Başladığımız Bu Yolda En Geniş İslami Bilgil Kaynakları ve Kaliteli Paylaşımlarla Hizmetinizdeyiz...
------------------------------------------------------

Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 09.Şubat.2009, 22:07
elyesa
Silinen Üye
 
Mesajlar: n/a
Standart

selamunaleykum kardesim..

(aslnda hafta geçmeden yazmak istiyordum ama anca su an vakit bulabildik..)

sahabe devrinden örnekleri incelediğimiz zaman biz biliyoruz ki istekleri islam´ın kuralları dısına cıkmadıkca uyulur emirlerine ve isteklerine...

onlar çile çekendir,kol-kanat gerendir,kutsaldırlar..

anne-babaya karsı vazifelerimizi şu ayetler özetlemektedir..;“Rabbin, kendisinden başkasına asla ibadet etmemenizi, ana-babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti. Eğer onlardan biri, ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, sakın onlara “öf” bile deme; onları azarlama; onlara tatlı ve güzel söz söyle.” isra 23


“İnsana, anne ve babasına iyi davranmasını emrettik. Annesi onu her gün biraz daha güçsüz düşerek taşımıştır…” lokman 14


cennet annelerin ayakları altındadır diyor ya O son nebi..

onları kırmamalı onların hayır duasına nail olabilmek için çalısılmalıdır..


“Üç dua vardır ki, bunlar şüphesiz kabul edilir: Mazlumun duası, misafirin duası ve anne- babanın evladına duası.” İbn Mâce, Dua, 11.

bir gün bizlerde anne-baba olacağımız unutulmamalı,onlara davranırken empati (onların yerine kendimizi koymalıyız) yapmalıyız ve gün geçmeden onlara hakkettikleri değeri vermeliyiz..aksi halde su hadisin kaybeden muhatapları arasında olmak içten bile değildir..

“Büyük günahların en ağırını size haber vereyim mi? Allah’a şirk koşmak ve ana-babaya âsi olmaktır.” Buhârî, Şehadet, 10

sunu da belirtmeden geçemeyeceğim..

günümüzde anne-babaya verilen değeri bayramlarda tv lerde huzurevlerini gösteren programları izlediğimizde anlıyoruz..

onların gözlerindeki ısıltıları,kendilerini huzurevlerine yatırarak onlara verilen o muhtesem değeri (!) gördükce sol yanımda bir ince sızı olusuyor..

Rahman bizlere ayetlerini okumayı-öğrenmeyi-uygulamayı-anlatmayı nasip kılsın..

Anna-babanın değerini kavrayanlardan ve onlara hakkettiği değeri verenlerden eylesin insallah..selametle
Esma Binti Amr Allah razı olsun dedi.
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 13.Ocak.2012, 13:00
Esila-Ecrin (EBRUM) - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Esila-Ecrin (EBRUM) Esila-Ecrin (EBRUM) isimli Üye şimdilik offline konumundadır
 
Üyelik tarihi: 21.Şubat.2011
Bulunduğu yer: AĞRI/DOĞUBAYAZIT
Mesajlar: 1.934
Standart Cevap: Annemize ve Babamıza Karşı Görevlerimiz

HADİS-İ ŞERİF'LERLE ANNE-BABA HAKKI


Anne-babaya öf bile demeyelim...

Hz. Ebu’d-Derdâ’nın (ra), şöyle dediği rivayet edilmiştir: “Ben Peygamber Efendimiz -sallallahu aleyhi ve selem-in şöyle buyurduğunu işittim: “Anne-baba, Cennet’in orta kapısıdır. Artık sen o kapıyı ister zayi et, ister muhafaza et.” (Tirmizî, Birr, 3)


Rabbimiz bizi şöyle ikaz ediyor: “Rabb’in şöyle buyurdu: Allah’tan başkasına ibadet etmeyin. Anneye ve babaya güzel muamele edin. Şayet onlardan her ikisi veya birisi yaşlanmış olarak senin yanında bulunursa sakın onlara hizmetten yüksünme, “öff!” bile deme, onları azarlama, onlara tatlı ve gönül alıcı sözler söyle. Şefkatle, tevazu ile onlara kol kanat ger ve şöyle dua et: “Yâ Rabbi, onlar küçüklüğümde nasıl beni ihtimamla yetiştirdilerse, ona mükâfat olarak Sen de onlara merhamet buyur!” (İsrâ Sûresi, 17/23-24)En çok kim hak sahibidir?

Efendimiz’in hadislerine baktığımızda anne hakkının baba hakkından üç misli fazla olduğunu öğreniyoruz.
Ebu Hureyre (radıyallahu anh) anlatıyor: Bir adam gelerek: “Ey Allah’ın Resulü! İyi davranıp hoş sohbette bulunmama en çok kim hak sahibidir?” diye sordu. Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselam): “Annen!” diye cevap verdi. Adam: “Sonra kim?” dedi, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselam) “Annen!” diye cevap verdi. Adam tekrar: “Sonra kim?” dedi Resûlullah (aleyhissalâtu vesselam) yine: “Annen!” diye cevap verdi. Adam tekrar sordu: “Sonra kim?” Resûlullah (aleyhissalâtu vesselam) bu dördüncüyü: “Baban!” diye cevapladı.” Buhârî, Edeb 2; Müslim, Birr 1)Abdullah İbn Amr İbn’l-Âs (radıyallahu anh) anlatıyor:


Bir adam: “Ey Allah’ın Resulü benim malım ve bir de çocuğum var. Babam malımı almak istiyor. (Ne yapayım?)" diye sordu, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselam): “Sen ve malın babana aitsiniz. Şunu bilin ki, evladlarınız kazançlarınızın en temizlerindendir. Öyle ise evladlarınızın kazançlarından yiyin.” buyurdu.
(Ebu Dâvud, Büyû’ 79; İbn Mâce, Ticârât 64.)


Cennet onların ayağı altındadır

Muâviye ibn Câhime’nin anlattığına göre; Câhime (radıyallahu anh) Hz Peygamber’e (aleyhissalâtu vesselam) gelir ve: “Ey Allah’ın Resulü, ben gazveye (cihad) katılmak istiyorum, bu konuda sizinle istişare etmeye geldim” der. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselam): “Annen var mı?” diye sorar. “Evet” deyince, “Öyleyse ondan ayrılma zira Cennet onun ayağının altındadır” buyurur. (Nesâî, Cihad 6.)


Esma Bintu Ebî Bekr (r. anhâ) anlatıyor: Henüz müşrik olan annem yanıma geldi. Hz. Peygamber’den (sas) sorarak: “Annem geldi, görüşüp konuşmayı arzu ediyor, anneme iyi davranayım mı?” dedim. “Evet” dedi, "Ona gereken hürmeti göster.” (Buhârî, Hibe 28, Edeb 8)


İbn Ömer (radıyallahu anh) anlatıyor: “Bir adam Resûlullah’a (aleyhissalâtu vesselam) gelerek: “Ben büyük bir günah işledim, buna tevbe imkanım var mı?” dedi. Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselam): “Annen var mı?” diye sordu. Adam: “Hayır yok” dedi. “Peki teyzen de mi yok?” dedi. Adam: “Evet, var” deyince Resûlullah (aleyhissalâtu vesselam): “Öyle ise ona iyilik yap! Teyze anne makamındadır.” diye emretti,” (Tirmizî, Birr 6.)Samimi niyet ve dua

Ebû Hüreyre rivayet ediyor: 'Sizden önce geçenlerden üç kişi çocuklarının geçimini sağlamak için yola koyuldular. O sırada yağmura tutuldular. Bunun üzerine bir mağaraya sığındılar. Daha sonra bir kaya parçası düşerek mağaranın ağzını kapattı. Aralarında şöyle konuştular:

“Mahvolduk, taş düştü. Bunun sebebini yalnız Allah bilir. Yaptığımız en güzel davranışları dile getirerek Allah’a dua etmekten başka çaremiz yoktur. İçlerinden biri anlatmaya başladı:

“Allah’ım, hoşuma giden bir kadın vardı. Ona sahip olmak istedim. Fakat o kabul etmedi. Bunun üzerine bir miktar para verdim. Kabul etti. Tam ona yaklaşacağım sırada vazgeçtim. Bilirsin ki, bundan sırf senin rahmetini kazanmak, azabına uğramamak için uzaklaştım. Şu kayayı bizden uzaklaştır.” deyince kaya parçası bir miktar açıldı.

Diğeri şöyle anlattı:

“Yâ Rabbi, bilirsin, benim çok yaşlı anne-babam vardı. Onlara akşam sütünü içirmeden ne çocuklarıma ne de başkalarına bir şey içirmezdim. Bir gün odun toplamak için uzağa gittim. Döndüğümde onlar uyumuştu. Akşam sütlerini hazırladım, fakat onlar uykudaydı. Onlar içmeden önce çocuklarımla birlikte akşam süt içmeyi uygun bulmadım. Onlar uyanıncaya kadar süt kabı elimde olduğu halde bekledim. Sonunda sabah oldu, uyandılar ve sütlerini içtiler. Allah’ım, eğer bunu sırf Senin rızanı kazanmak için yapmışsam su kayayı buradan uzaklaştır.” dedi.

Bunun üzerine kaya parçası biraz daha açıldı. Fakat çıkılacak gibi değildi.

Sonra bir diğeri şöyle anlattı:

“Allah’ım, bilirsin bir gün bir işçi tutmuştum. Yarım gün çalıştı. Ücretini verdim. Kızarak ücretini almadı. Çekip gitti. Ben de her çeşit maldan onun hesabına çoğalttım. Bir zaman sonra ücretini almaya geldi. Ben de; ‘Şu gördüklerinin hepsini al, tamamı senindir, dedim. İstesem yalnız önceki ücretini verir, diğerlerini vermezdim. Allah’ım bilirsin ki, bunu sırf senin rahmetini umduğum, azabından korktuğum için yaptım. Şu kayayı buradan uzaklaştır” dedi. Kaya parçası bütünüyle kalktı. Onlar da çıkıp yola koyuldular.’

Esma Binti Amr Allah razı olsun dedi.
__________________

"Ben, Allah'tan başka bir ilah bulunmadığına, Muhammed'in Allah'ın Resulü olduğuna şehadet edip, namazı dosdoğru kılıncaya ve zekatı hakkıyla verinceye kadar insanlarla savaşmakla emrolundum. Bunları yaptıkları takdirde, kanlarını ve mallarını benden korumuş olurlar, İslam'ın gerektirdiği haklar ise bunların dışındadır. Onların gizli hallerinin hesabı Allah'a aittir." [1]
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 17.Mayıs.2012, 21:53
Esma Binti Amr
Silinen Üye
 
Mesajlar: n/a
Standart Cevap: Annemize ve Babamıza Karşı Görevlerimiz

Anne Babaya Saygi
Anne ve babaya itaat etmek farzdir.

Onlara isyan etmek ve kirmak ise haramdir.

Bu konuda Allahu Tealâ Celle Celaluhu Kur'ani Kerim'de:

"Rabbin kesin olarak sunlari ferman buyurdu: Ondan baskasina ibadet etmeyin.

Anaya ve babaya iyilik edin.

Sayet onlardan biri yahut her ikisi senin yaninda yaslanirsa sakin onlara "üf" bile deme ve onlari azarlama.

Ikisine de güzel ve yumusak söz söyle. Onlara aci üzerlerine tevazu kanatlarini indir ve de ki:

"Ey Rabbim! Onlar beni küçükken nasil terbiye ettilerse sen de onlara rahmet buyur!" buyurarak bize anne ve baba hakkinin önemini bildirmektedir.

Bir adam Kâbe'yi tavaf esnasinda yasli annesini sirtina alip onu tavaf ettiriyordu.

Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem'e gelerek sordu:

Ya Resulallah! Acaba anamin hakkini ödeyebildim mi?"

Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve Selem:

Hayir! Seni karninda tasirken çektigi bir sancinin seni dogururken duydugu tek bir acinin karsiligini bile ödemis degilsin" diye cevap verdiler.

Anne ve babasina itaat eden kimseye su müjdeler vardir:

"Bir kimse anne ve babasini kendisinden razi ederek sabahlarsa onun için Cennetten iki kapi açilir.

Aksamlarsa yine iki kapi açilir.

Eger yalniz annesini yahut yalniz babasini razi ederse o zaman bir kapi açilir.

Kim de anne ve babasini kizdirarak sabaha kavusursa onun cehennemden iki kapi açilir.

Aksamlarsa (ayni sekilde) yine iki kapi açilir.

Eger yalniz birini öfkelendirmisse sadece bir kapi açilir.

Ana babasi haksiz dahi olsalar onlarin gönüllerini kirmamak karsilarinda öf bile dememek lazimdir."

Kim anne ve babasina itaat ederse iyilik ve ikramda bulunursa kendi evladi da ona itaat eder. Bu konuda bir hadiste söyle buyurulmustur:

"Siz babalariniza iyilik ediniz ki çocuklariniz da size iyilik etsinler!"

Yazının Devamı: [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz! Üye Olmak İçin Tıklayınız...]
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Alt 23.Kasım.2012, 20:59
Ulviye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ulviye Ulviye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
 
Üyelik tarihi: 23.Kasım.2012
Bulunduğu yer: Trabzon/Sürmene
Mesajlar: 5
Standart Cevap: Annemize ve Babamıza Karşı Görevlerimiz

Ama yanlış bir şey yapınca onlara güzelce sormak kötü değil değil mi???
__________________
BİSMİLLAH HER HAYRIN BAŞIDIR!

İMAN İNSANI İNSAN EDER,
BELKİ İNSANI SULTAN EDER!

BU ZAMANDA MÜMİNİN MÜMİNE EN BÜYÜK YARDIMI DUADIR.

Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Anahtar Kelimeler
4, alalım, anne, annemize, babamiza, babamıza, ce, center, color, er, gorevlerimiz, görevlerimiz, karsi, karşı, ne, nelerdir, ola, olan, red, selamun, size, ve


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler Arama

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkDuaDenizi.Com tested by McAfee Security
isminiz@duadenizi.com
gibi msn adresi istiyorsanız
DuaDenizi.Com tested by McAfee Security

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 03:02.
DuaDenizi.Com - Dua Ufkunuz | İslami Forum